Szukasz pracy jako tester? Tych błędów w CV lepiej nie popełniać…

10 Styczeń 2017
1 Komentarze

Czytelnicy!

Jesteśmy w większości uczestnikami polskiego rynku pracy w IT i jest to rynek chłonny i cały czas wykazujący się dużym zapotrzebowaniem. Dlatego może się zdarzyć, że mniej dopracowane CV lub nawet CV z błędem, nie przekreśli Cię w procesie rekrutacyjnym. Czy jednak warto podejmować takie ryzyko? Czy nie opłaca się wypaść dobrze i wyróżnić się jeszcze przed spotkaniem?  Zwłaszcza, że wcale nie jest to takie trudne…

A teraz do rzeczy. Aby zrobić dobre CV, warto wiedzieć, jak wygląda niedobre CV. Oto 11 często popełnianych błędów przez innych, których TY możesz uniknąć (wiedząc o nich :))

BŁĄD #1 

Po pierwsze miej na uwadze to, czym jest CV. To nie jest miejsce do przedstawiania motywacji, cytatów i planów, ani historii życia. Nie jest też listem do rekrutera. CV to ściśle określona forma przedstawienia życiorysu ZAWODOWEGO. Tworząc, czy zmieniając swoje CV, pamiętaj, że to jest tylko Twoja wizytówka, reklama (jak plakat filmowy), która ma zachęcić pracodawcę do kontaktu – dopiero wtedy dzieje się cała rekrutacyjna magia. A skoro tak, to po co pisać tam rzeczy nic nie znaczące?

BŁĄD #2

Nie kłam. Po prostu nie! Na etapie czytania CV, rekruter zapewne nie wychwyci Twojego kłamstwa (nazywajmy rzeczy po imieniu), jednak jeżeli uświadomi je sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, wszystkie inne informacje zawarte w Twoim CV zostaną poddane w wątpliwość.

BŁĄD #3

Nie bądź PRZESADNIE szczery. Paradoks, co? Jeśli masz to nieszczęście, że codziennie wykonujesz to samo jedno – dwa zadania odtwórcze – to nie znaczy, że musisz epatować swoim niezadowoleniem z tego faktu. Lepszym rozwiązaniem jest wykazanie się świadomością ograniczenia swoich dotychczasowych zadań i podkreślenie chęci rozwoju osobistego, wejścia głębiej w świat testowania, gotowości do podejmowania nowych wyzwań i nauki.

BŁĄD #4

Konwencja jest wbrew pozorom ważna i dlatego polecam korzystać z gotowców! Rekruter ma do przejrzenia kilka, jeżeli nie kilkanaście CV w procesie rekrutacyjnym. Znacznie łatwiej będzie mu to zrobić, jeżeli nie będziesz stosować szalonego układu informacji w CV, kolorowego tła i 100 grafik. Prosto i schludnie jest kluczem do sukcesu. W Internecie jest wiele źródeł, z których zaczerpnąć można formatkę CV (template) i warto z nich skorzystać.

BŁĄD #5

Od Ciebie zależy co w swoim CV umieścisz, ale pamiętaj, że potencjalnego pracodawcy nie interesuje Twoje miejsce zamieszkania z dokładnością do pokoju, ani stan cywilny. Warto też zastanowić się, czy posiadany przez nas adres mailowy na pewno jest poważny. Nie każdy rekruter chciałby skontaktować się z panem [email protected].

BŁĄD #6

Zbyt długie i szczegółowe CV jest trudne do przeczytania i ciężko znaleźć w nim interesujące dla pracodawcy informacje. Dlatego nie przeładowuj swojego CV. Opisując doświadczenie zawodowe, zastanów się, czy warto pochwalić się każdym wykonanym dotąd zadaniem. Czy na pewno każde z nich jest dla pracodawcy istotne? Rekrutera nie interesuje również Twoje wykształcenie z zakresu szkoły podstawowej, kurs pilotażu, czy kurs pierwszej pomocy. Chyba że wyrazi takie zapotrzebowanie w ofercie. Zredaguj liczbę posiadanych przez siebie umiejętności miękkich. Pamiętaj także o sprawiedliwej i sensownej ocenie swoich umiejętności. Czy naprawdę jesteś wspaniały we wszystkim?

BŁĄD #7

Mowa o hobby. O ile jest prawdziwe, warto je wpisać. Jest to niejako uczłowieczenie osoby biorącej udział w rekrutacji. Pamiętaj jednak, że możesz trafić na kogoś interesującego się tym samym, co Ty. Dobrze byłoby, gdybyś umiał się sensowne na temat swojego hobby wypowiedzieć. Jeżeli okaże się, że jest niezgodne z prawdą, poddaje w wątpliwość pozostałe informacje z CV.

BŁĄD #8

Języki warto umieścić jako osobną kategorię. Nawet jeżeli znasz tylko jeden język, zaznacz go odrębnie. Po raz wtóry, ułatwi to rekruterowi wyszukanie interesujących go informacji.

BŁĄD #9

Zdjęcie w CV testera nie jest kluczowe. Jeżeli jednak czujesz potrzebę umieszczenia go, zastosuj się do zasady – prosto i schludnie. Nie musisz występować w białej koszuli i pod krawatem, ale strój kąpielowy nie jest dobrym rozwiązaniem.

BŁĄD #10

Jeżeli posiadasz doświadczenie testowe, zastanów się, czy nie przemawia ono silniej niż Twoje wykształcenie. Umieść je na pierwszym miejscu. Ogranicz też ilość podawanych informacji, szczegółowość opisu. Znane Ci narzędzia i rodzaje wykonywanych testów możesz umieścić w tabelce. Jeżeli w Twoim CV znajdują się informacje, o które pracodawca nie prosił, wywal je. Podobnie, jeżeli, co do czegoś masz cień wątpliwości, wywal. Możesz się tym pochwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Protip:

Jeżeli jesteś nowy w branży (jesteś świeżakiem lub zmieniasz zawód), pochwal się, czym tylko możesz. Uczestniczyłeś w webinarium? Pochwal się. Testowałeś coś na własną rękę? Pochwal się. Postaraj się uwypuklić wszystkie swoje testowe doświadczenia. Napisz krótkie podsumowanie dotychczasowego dorobku zawodowego. Naprawdę krótkie.

BŁĄD #11

Jeszcze raz – czysto i schludnie! Aplikując na stanowisko testera, przetestuj swoje CV jako pierwsze. Sprawdź, czy formaty dat, czcionka, interlinia itp. zgadzają się. Nie zostawiaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Postaraj się, żeby informacje nie łamały się na dwóch stronach. Dla łatwiejszego wyszukiwania ważnych informacji, możesz wyróżnić poszczególne kategorie. Schludnie, spójnie i czytelnie!

Protip:

Ile CV należy przygotować? Czy jedno wystarczy dla wielu pracodawców? Zawsze uważnie czytaj oferty. CV jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawcy. Jeżeli Twoje zawiera wszystkie elementy, o które pracodawca prosi (i nie zawiera tych, o które nie prosi), możesz swobodnie korzystać z niego wielokrotnie. Poproś kogoś o przejrzenie swojego CV. Innej osobie łatwiej będzie znaleźć w nim błędy.

 

A teraz do dzieła! Przetestuj swoje CV, popraw albo napisz od nowa. Powodzenia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Ty dalej tutaj?

 

 

 

 

Ok. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej- obejrzyj webinar prowadzony przez Jakuba.


Jakub Rosiński
Solidnie certyfikowany tester i test manager, szkolący innych testerów (oraz adeptów i adeptki testowania) Ostatnio wsławił się również na grupie Testowanie Oprogramowania jako "Nadworny Ewaluator CV” Prywatnie "po prostu" kolejny fajny człowiek, a ponadto mąż, ojciec, motocyklista i jedyny mężczyzna w domu 3 kobiet i psa kastrata!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emilia WojciechowskaRecent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Emilia Wojciechowska
Gość

Bardzo fajny artykuł i generalnie z nim się zgadzam, ale mam pewną uwagę do Błędu#1. Jasne, CV to oficjalny dokument przedstawiający doświadczenie ZAWODOWE, jednak za każdym CV stoi… żywy człowiek 🙂 Nie jestem zwolenniczką całkowitego odhumanizowania CV. Pewnie, cytaty a’la Paolo Coelho można sobie darować, ale jedno ciekawe zdanie o motywacjach lub planach zawodowych (jeśli wpisują się w treść stanowiska) w podsumowaniu/profilu zawodowym nie zaszkodzi.