Jesteś testerem manualnym? Podejmij wyzwania i zostań testerem automatycznym.

30 Wrzesień 2016
0 Komentarze

 

Twoim pierwszym krokiem w drodze do testera automatycznego jest zrozumienie podstaw programowania, a w szczególności: czym są i jak używać zmienne, tablice, stałe, obiekty, klasy, funkcje, funkcje warunkowe oraz pętle. Zanim jednak przejdziesz do nauki, zdecyduj w jakim języku chcesz programować. W rankingach na najprostszy język programowania wygrywa Python. Od siebie dodajemy jeszcze Javę oraz C#, równie popularne w automatyzacji testów.

 

WYZWANIE1

 

Python – jest popularny, prosty w obsłudze i rozprowadzany na darmowej licencji, nawet w przypadku komercyjnych projektów. Wykorzystuje się go do tworzenia serwisów internetowych (Pinterest, Instagram), aplikacji (Dropbox), gier (Civilization IV), czy też pisania skryptów. Działa pod wieloma systemami m.in. Windows, Linux, Mac OS X. Wiedzę na temat Pythona możesz czerpać z  sieci sklepów Torrent, z darmowych źródeł w Internecie. Polecamy video-tutoriale:  P jak Programowanie i Ukąś Pythona (w ojczystym języku i od podstaw). Dla anglojęzycznych polecamy: CodeAcademy oraz LearnPython.Org. A z literatury książkowej: „Python dla każdego. Podstawy programowania” Michael’a Dawson’a.

Java – jeden z najpopularniejszych i darmowych języków programowania na świecie, o bardzo szerokim zastosowaniu; za jego pomocą można tworzyć tradycyjne aplikacje, aplikacje webowe i na urządzenia mobile, a także programować sprzęty codziennego użytku np. lodówki. Posiada sporą kolekcję darmowych bibliotek, ułatwiających pracę i bardzo dużo dokumentacji. Podstaw języka możesz nauczyć się np. tu: kobietydokodu.pl lub tu: CodeAcademy. A jeśli spotka Cię jakiś problem, śmiało możesz zapytać na: stackoverflow.com.

C# – obiektowy język programowania zaprojektowany dla firmy Microsoft; darmowy, wieloplatformowy; obecnie uważany jest za podstawowe narzędzie programistyczne dla platformy .NET; C# jest bezpieczny i zorientowane obiektowo, bardzo podobny do języka Java pod względem zasady kompilacji jak i ogólnego zarysu programowania. Dużą zaletą C# jest dobra dokumentacja i dopracowane środowisko programistyczne (Visual Studio), które znacznie ułatwia pisanie kodu. Skarbnice wiedzy: msdn.microsoft.com, channel9.msdn.com.  

 

ACHIEVEMENT1

Za naukę wybranego języka zdobywasz achievement: Mały Programista. Twój kolejny ważny krok to nauka narzędzia do automatyzacji testów. W pierwszej kolejności rekomendujemy naukę Selenium WebDriver.

 

WYZWANIE2

 

Selenium WebDriver – jedno z najpopularniejszych i darmowych narzędzi do tworzenia testów automatycznych stron internetowych. Ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlić rzeczywiste zachowanie użytkownika poprzez interakcję z kodem HTML strony. Pozwala tworzyć kod w języku: Python, Ruby, JavaScript, Java, C#, Haskell, Objective-C, Perl lub PHP. Wspiera przeglądarki: Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari. Posiada obszerną dokumentację i sporo materiałów dostępnych w Internecie. Jak zgłębić tajniki Selenium? Na początek polecamy oficjalną stronę: Selenium, materiał na stronie: softwaretestinghelp.com lub videotutorial: Selenium Step by Step.

Appium – narzędzie open source inspirowane Selenium WebDriver; łatwe w instalacji i użytkowaniu; służy do automatyzacji wszelkiego rodzaju aplikacji mobilnych (natywnych, webowych oraz hybrydowych) na platformach iOS oraz Android. Umożliwia testowanie bez konieczności korzystania z SDK albo ponownej kompilacji testowego oprogramowania. Tutoriale Appium znajdziesz na oficjalnej stronie appium.io oraz na software-testing-tutorials-automation.com.

SoapUI – darmowe narzędzie wykorzystywane do wykonywania testów WebServices i testów wydajnościowych; nie da się za jego pomocą symulować działań użytkownika, można natomiast wysyłać zapytania HTTP bezpośrednio do serwera, a przez to symulować żądania przeglądarki internetowej i weryfikować poprawność generowanych elementów HTML. Do wykonywania prostych testów nie jest potrzebna umiejętność programowania. Miejsca do nauki: softwaretestinghelp.com oraz oficjalna strona: soapui.org.

 

ACHIEVEMENT2

 

Za naukę wybranego narzędzia do automatyzacji zdobywasz do swojej kolekcji kolejny achievement: Aspirujący Automatyk. Uff.. Masz już opanowane podstawy programowania, znasz narzędzie do automatyzacji. Nadchodzi czas na praktyki.

 

WYZWANIE3

 

W tym celu: Znajdź stronę, aplikację. Napisz przypadki testowe. Im więcej tym lepiej. Zautomatyzuj napisane przypadki testowe. Powtórz do skutku. Jeśli nie możesz zdecydować się na żadną stronę do testowania, polecamy: Seleniumframework.com -> specjalnie przygotowana strona dla automatyków.

 

ACHIEVEMENT3

Systematyczne ćwiczenia pozwalają Ci odblokować kolejny achievement: Mądra Głowa.

A niech to! Dostaliśmy właśnie wiadomość, że istnieje pewna droga na skróty, która pomoże Ci ominąć lub skrócić czas wyzwania 1 i 2. Możesz wziąć udział w Akademii Automatyzacji, w której od podstaw przejdziesz przez proces testowy i kompetencje wymagane na stanowisku Testera Automatycznego.

 

WYZWANIE4

 

Akademia trwa ok. 2 m-ce i obejmuje szkolenie z Pythona, lekcje nt. systemu kontroli wersji GIT, naukę i ćwiczenia praktyczne w Selenium WebDriver, omówienie wzorców projektowych i systemu Continuous Integration. Podczas trwania akademii uczestnicy mogą skorzystać z 2-3 tygodniowych praktyk zdalnych i szkolić się na realnych biznesowych projektach w naszej organizacji.

Akademia Automatyzacji to najnowszy projekt testuj.pl (jego pierwsza edycja rusza 5 listopada). Pomysł zrodził się, kiedy po długich poszukiwaniach w Internecie, nie natrafiliśmy na żadne kompleksowe źródła wiedzy nt. automatyzacji, zwłaszcza w języku polskim. Dodatkowo na rynku brakuje specjalistów w tej dziedzinie (my również mamy wolne wakaty do obsadzenia 🙂 ). Mamy więc cichy plan nie tylko przeszkolić uczestników, ale także przechwycić i zgarnąć w swoje szeregi najlepszych!

Uwaga! Dla odważnych, czyli tych, którzy zdecydują się iść na skróty, mamy specjalną zniżkę: -10% na Akademię Automatyzacji oraz -5% na inne szkolenia. Co musisz zrobić? Wystarczy, że w formularzu zapisów w polu „Uwagi”  lub telefonicznie podasz nam hasło: SZCZWANY LIS! Zniżka jest ważna tylko do 30 października br. Więcej informacji na temat Akademii oraz zapisy znajdziesz tutaj: http://automatyzacja.com.pl/

 

ACHIEVEMENT4

 

Wybierając drogę na skróty zdobywasz tajny achievement: Szczwany Lis. Przed Tobą najważniejsze i największe wyzwanie: podbić świat! Nie, oczywiście że nie na serio… Chodzi o znalezienie satysfakcjonującej pracy.

WYZWANIE5

 

Codziennie  na polskich portalach ogłoszeniowych można znaleźć kilkaset ofert pracy na stanowiska: Tester Automatyczny, QA Engineer, Automation Software Tester, Programista Testów Automatycznych itp. Wymagania jakie stawiane są kandydatom to przede wszystkim: doświadczenie w testowaniu manualnym, doświadczenie w pracy z Selenium WebDriver, dobra znajomość wybranych języków programowania, wiedza nt. baz danych, umiejętność pisania dokumentacji technicznej oraz tworzenia przypadków testowych, a także bardzo dobra znajomość języka angielskiego. W zamian za dobrze wykonaną pracę, można oczekiwać dobrej płacy. Według ogólnodostępnych źródeł, średnia zarobków na stanowisku tester automatyczny wynosi 7500 zł, jednak patrząc na aktualne ogłoszenia widełki mogą być znacznie wyższe.

 

ACHIEVEMENT5

Udało Ci się dostać pracę jako tester automatyk? Mother of God! Zdobywasz najwyższy rangą achievement: Majster Automatyk!

Katarzyna Iwanicka
Content Marketing Manager

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o